LMF13LUU Samick L 61 mm Linear bearings
image_pdf
Bearing number LMF13LUU
Brand Samick
Bore Diameter (mm) 13
Outer Diameter (mm) 23
d 13 mm
D 23 mm
d1 4.5 mm
d2 8 mm
h 4.4 mm
D1 43 mm
H 6 mm
L 61 mm
PCD 33 mm
Tolerance perpendicularity (C) 15
Weight 0.13 Kg
Basic dynamic load rating (C) 0.81 kN
ISB 22316 EKW33+H2316 spherical roller bearings QuestionISB 22316 EKW33+H2316 spherical roller bearings ? Find what 2.4375 in d you need faster by entering your information . d 2.4375 in finish/coating: Powder Coat overall length: 10.2500 in B 3.7700 in overall height: 5.8000 in seal type: Triple-lip contacting, self-purging nitrile rubber seal mounting: Four-Bolt Base radial dynamic load capacity: 46400 lbs bearing