LMES40OP Samick D 62 mm Linear bearings
image_pdf
Bearing number LMES40OP
Brand Samick
Bore Diameter (mm) 40
Outer Diameter (mm) 62
d 40 mm
D 62 mm
h 19.5 mm
F 3 mm
G 1.5 mm
J 2.7 mm
L ±0.2 80 mm
L1 ±0.2 60.4 mm
L2 min. 2.2 mm
θ 56 mm