LMES16OP Samick Basic dynamic load rating (C) 1.64 kN Linear bearings
image_pdf
Bearing number LMES16OP
Brand Samick
Bore Diameter (mm) 16
Outer Diameter (mm) 26
d 16 mm
D 26 mm
h 9 mm
F 3 mm
J 0.7 mm
L ±0.2 36 mm
L1 ±0.2 24.7 mm
L2 min. 1.35 mm
θ 68 mm
Weight 0.022 Kg
Basic dynamic load rating (C) 1.64 kN
ISB 1310 KTN9 self aligning ball bearings ISB 1310 KTN9 self aligning ball bearings Product Brochures , 17x40x23.8 Size (mm) Manufacturing Service . Get Your 40 Outer Diameter (mm) Free. Size (mm) 17x40x23.8 Bore Diameter (mm) 17 Outer Diameter (mm) 40 Width (mm) 23,8 d 17 mm D 40 mm B 23,8 mm C 13 mm F 24,6 mm J 4,75 mm