LMEFM40UU Samick h 8.6 mm Linear bearings
image_pdf
Bearing number LMEFM40UU
Brand Samick
Bore Diameter (mm) 40
Outer Diameter (mm) 62
d 40 mm
D 62 mm
d1 9 mm
d2 14 mm
h 8.6 mm
D1 98 mm
H 13 mm
L 154 mm
PCD 80 mm
70.5 Tolerance h14
Tolerance perpendicularity (C) 20
Weight 1.56 Kg
Basic dynamic load rating (C) 3.43 kN
SKF VKBA 6566 wheel bearings QuestionSKF VKBA 6566 wheel bearings ? Find what 2.25 in Shaft Size you need faster by entering your information . Shaft Size 2.25 in Seal Type High Temperature Packing Bearing Type Split Cylindrical Expansion Type Support Type Four-Bolt Plummer Block Series Type Light Series Pillow/Plummer Block Style Split Cylindrical Housed Unit – SAFQ Bolt Size