LMEF60UU Samick Weight 3.18 Kg Linear bearings
image_pdf
Bearing number LMEF60UU
Brand Samick
Bore Diameter (mm) 60
Outer Diameter (mm) 90
d 60 mm
D 90 mm
d1 11 mm
d2 17.5 mm
h 10.8 mm
D1 134 mm
H 18 mm
L 125 mm
PCD 112 mm
Tolerance perpendicularity (C) 25
Weight 3.18 Kg
Basic dynamic load rating (C) 4.7 kN
SKF 316010 A thrust ball bearings 100% Authentic. SKF 316010 A thrust ball bearings 1.1875 in d Highest Four-Bolt Base mounting: Quality. Uncoated finish/coating: Certified Supplier. mounting: Four-Bolt Base finish/coating: Uncoated d 1.1875 in B 8 in bore type: Round operating temperature range: Maximum of +250 °F base to bore centerline: 2.5000 in radial dynamic load capacity: 2500 lb duty type: