LMEF40LUU Samick Basic dynamic load rating (C) 3.43 kN Linear bearings
image_pdf
Bearing number LMEF40LUU
Brand Samick
Bore Diameter (mm) 40
Outer Diameter (mm) 62
d 40 mm
D 62 mm
d1 9 mm
d2 14 mm
h 8.6 mm
D1 98 mm
H 13 mm
L 154 mm
PCD 80 mm
Tolerance perpendicularity (C) 20
Weight 1.56 Kg
Basic dynamic load rating (C) 3.43 kN
Toyana CX202 wheel bearings Toyana CX202 wheel bearings Needs Analysis , Normal Duty Bearing Duty Manufacturing Service . Get Your Free. Bearing Duty Normal Duty Bearing Family Grip Tight Ball Bearing Bearing Series 211 Series Housing Material Cast Iron Housing Type 4 Bolt Flange Seal Type Single Lip d 2.1875 in Ball Bearing Housing Series 211 Series Ball Grade