KOYO UCPH207-20 bearing units
  KOYO UCPH207-20 bearing units
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name NTN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0.193
Product Group B00152
Mounting Method Shaft
Enclosure Open
Rolling Element Ball Bearing
Cage Material Steel
Precision Class ABEC 1 | ISO P0
Internal Clearance C3-Loose
Number of Rows of Balls Double Row
Other Features Allow High Misalignment 2 To 4 Deg
Long Description 20MM Bore; Shaft Mount; 52MM Outside Diameter; 21MM Inner Race Width; 21MM Outer Race Width; Open; S