KOYO UCP205-15 bearing units
  KOYO UCP205-15 bearing units
image_pdf
Manufacturers of all are represented in our partial 12 mm d 15 mm D list of clients. Contact Gary for a complete KOYO UCP205-15 bearing units list of clients and projects.
d 12 mm
bearing material: Sintered Bronze Oil-Impregnated
D 15 mm
standards met: RoHS, REACH, DRC Conflice Free
overall length: 12 mm
iso grade: 9001:2008 & 14001:2004
sleeve bearing type: Plain Sleeve
series: SSM
    SKF LBCD 40 A linear bearings 100% Authentic. SKF LBCD 40 A linear bearings Highest 360 Outer Diameter (mm) Quality. Certified 260x360x60 Size (mm) Supplier. Size (mm) 260x360x60 Bore Diameter (mm) 260 Outer Diameter (mm) 360 Width (mm) 60 d 260 mm D 360 mm B 60 mm C 60 mm d1 291 mm r1 min. 2,1 mm r2 min. 2,1