KOYO K10X16X12F needle roller bearings
image_pdf
Size (mm) 140x100x20
Bore Diameter (mm) 140
Outer Diameter (mm) 100
Width (mm) 20
d 100 mm
D 140 mm
B 20 mm
d1 112.3 mm
d2 112.3 mm
D1 127.7 mm
r1,2 – min. 1.1 mm
r3,4 – min. 0.6 mm
a 26.1 mm
da – min. 106 mm
db – min. 106 mm
Da – max. 134 mm
Db – max. 136 mm
ra – max. 1 mm
rb – max. 0.6 mm
dn 115.6 mm
Basic dynamic load rating – C 60.5 kN
Basic static load rating – C0 65.5 kN
Fatigue load limit – Pu 2.6 kN
Limiting speed for grease lubrication 11000 r/min
Limiting speed for oil lubrication 17000 mm/min
Ball – Dw 12.7 mm
Ball – z 26
Gref 10.5 cm3
Calculation factor – f0 16.3
Preload class A – GA 230 N
Preload class B – GB 460 N
Preload class C – GC 920 N
Preload class D – GD 1840 N
Calculation factor – f 1
Calculation factor – f2A 1
Calculation factor – f2B 1.07
Calculation factor – f2C 1.12
Calculation factor – f2D 1.18
Calculation factor – fHC 1.04
Preload class A 119 N/micron
Preload class B 164 N/micron
Preload class C 232 N/micron
Preload class D 340 N/micron
r1,2 min. 1.1 mm
r3,4 min. 0.6 mm
da min. 106 mm
db min. 106 mm
Da max. 134 mm
Db max. 136 mm
ra max. 1 mm
rb max. 0.6 mm
Fatigue load limit Pu 2.55 kN
Attainable speed for grease lubrication 11000 r/min
Attainable speed for oil-air lubrication 17000 r/min
Ball diameter Dw 12.7 mm
Number of balls z 26
Reference grease quantity Gref 10.5 cm³
Preload class A GA 230 N
Static axial stiffness, preload class A 119 N/µm
Preload class B GB 460 N
Static axial stiffness, preload class B 164 N/µm
Preload class C GC 920 N
Static axial stiffness, preload class C 232 N/µm
Preload class D GD 1840 N
Static axial stiffness, preload class D 340 N/µm
Calculation factor f 1.23
Calculation factor f1 1
Calculation factor f2A 1
Calculation factor f2B 1.07
Calculation factor f2C 1.12
Calculation factor f2D 1.18
Calculation factor fHC 1.04
Calculation factor f0 16.3
Mass bearing 0.67 kg
    NTN 1304SK self aligning ball bearings How do you find the NTN 1304SK self aligning ball bearings specification? 12x32x10 Size (mm) Manufacturers Online 12 Bore Diameter (mm) Free check! Size (mm) 12x32x10 Bore Diameter (mm) 12 Outer Diameter (mm) 32 Width (mm) 10 d 12 mm D 32 mm B 10 mm C 10 mm Weight 0,037 Kg
    IKO NA 69/32U needle roller bearings Request A Quote For Your Special IKO NA 69/32U needle roller bearings Needs Today! Free 80 mm d Quotes. ISO 9001 certified. 170 mm D d 80 mm D 170 mm B 39 mm rs min 2.1 mm Radial clearance class CN Mass 3.59 kg Dynamic load, C 123 kN Static load, C0 86.5 kN