KOYO HM231136/HM231115 tapered roller bearings
image_pdf
Bore Diameter (mm) 22,225
Outer Diameter (mm) 30,1752
Width (mm) 19,05
Bearing Type Cage Retained Rollers
Outer Dia (D) 1.1880
Width (B) 0.7500
Dynamic Load Rating (Cr) 4,400
Static Load Rating (Cor) 6,100
Max Speed (Grease) (X1000 RPM) 12,600
Shaft (Fw) 0.875
Weight (g) 32.00
Material – Drawn cup: Hardened carbon steel alloy, Rollers 52100 Chrome steel or equivalent
    AST AST11 WC20 plain bearings What is AST AST11 WC20 plain bearings in mechanical engineering? Manufacturing Service . Upload your CAD file for 51.6 mm B an 14.3 mm A1 instant. B 51.6 mm A 39.7 mm A1 14.3 mm A2 60.5 mm d 45 mm e 27.9 mm G R1/8″ J 111 mm L 142.9 mm N 18mm s1