KD5580100LL NTN C 100 mm 55x80x100mm Linear bearings
image_pdf
Bearing number KD5580100LL
Size (mm) 55x80x100
Brand NTN
Bore Diameter (mm) 55
Outer Diameter (mm) 80
Width (mm) 100
Fw 55 mm
D 80 mm
C 100 mm
t 1 mm
d1 3 mm
C1 77.4 mm
T 3.2 mm
Weight 1.36 Kg
Basic dynamic load rating (C) 9.25 kN
SKF CRL 40 AMB thrust ball bearings What is SKF CRL 40 AMB thrust ball bearings in mechanical engineering? 110x170x56 Size (mm) Manufacturing Service . Upload your CAD file for an instant. Size (mm) 110x170x56 Bore Diameter (mm) 110 Outer Diameter (mm) 170 Width (mm) 56 d 110 mm D 170 mm B1 56 mm Angle (α) 25 ° a 108,9 mm