KBO50100-PP NBS L 100 mm Linear bearings
image_pdf
Bearing number KBO50100-PP
Brand NBS
Bore Diameter (mm) 50
Outer Diameter (mm) 75
d 50 mm
D 75 mm
Angle (α) 50 °
b 21 mm
D1 72 mm
L1 77.6 mm
W 2.65 mm
L 100 mm
Weight 0.9 Kg
Basic dynamic load rating (C) 3.9 kN
Toyana 234768 MSP thrust ball bearings Toyana 234768 MSP thrust ball bearings 307 Series Bearing Series Needs Analysis , Manufacturing Service . Get Your Free. Bearing Series 307 Series Expansion Type Non-Expansion Housing Type Top Angle Take-Up Seal Type Triple Lip Shaft Attachment Type SETSCREW d 3.5000 in Split Housing NO Bearing Bore Shape Tapered Bearing Insert Material Steel Grease Type