ISO KBK20X25X32 needle roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name SKF
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0
Product Group B00308
Enclosure Open
Precision Class ABEC 1 | ISO P0
Maximum Capacity / Filling Slot No
Rolling Element Ball Bearing
Snap Ring No
Internal Special Features No
Cage Material Polyamide
Internal Clearance C4-Extra Loose
Inch – Metric Metric
Long Description 20MM Bore; 42MM Outside Diameter; 12MM Outer Race Width; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Fil
Other Features Deep Groove
UNSPSC 31171504
Harmonized Tariff Code 8482.10.50.68
Noun Bearing
Keyword String Ball
Weight / LBS 0.067
Outer Race Width 0.472 Inch | 12 Millimeter
D 1.654 Inch | 42 Millimeter
d 0.787 Inch | 20 Millimeter
Inner Race Width 0 Inch | 0 Millimeter
    KOYO RS253224 needle roller bearings High 3-11/16 in d Quality KOYO RS253224 needle roller bearings. Competitive 8.3750 in D Pricing. Accept Small Order. Easy and Fast Shipping. d 3-11/16 in expansion type: Expansion Bearing (Floating) D 8.3750 in seal type: Labyrinth bolt circle diameter: 11-7/8 in overall depth: 6 in B 14.0000 in radial dynamic load capacity: 71940 lb flange