ISO H414235/10 tapered roller bearings
image_pdf
Days to Ship 8 Days
RoHS 6
Bearing I.D. d(mm) 15
Bearing Material [Steel] Steel
Housing Material 1045 Carbon Steel
Width T(mm) 12
Mount Type Base Face Type
Holder Surface Treatment Electroless Nickel Plating
Height H(mm) 20 ~ 50
Bearing Part Number 6902
Seals DD (Contact Rubber Seal)
Lateral Width L(mm) 60
Height Indication Height Configurable
Shape T-Shaped
Bearing Used Deep Groove Ball Bearings
Bearing Retained Yes (with retaining ring)
Number of Bearings Single
Type Bearings with Housings
    NACHI 54238U thrust ball bearings Welcome to the 135x210x69 Size (mm) 135 Bore Diameter (mm) NACHI 54238U thrust ball bearings online seller. Size (mm) 135x210x69 Bore Diameter (mm) 135 Outer Diameter (mm) 210 Width (mm) 69 d1H 135 mm D 210 mm B 69 mm a 10 mm b 14 mm D1 186,4 mm Da max 201,2 mm d 140