ISB NB1.25.1644.400-1PPN thrust ball bearings
image_pdf
Bearing Duty Intermediate Duty
Bearing Family Eccentric Collar Ball Bearing
Bearing Series 207 Series
Housing Material Cast Iron
Housing Type 2 Bolt Flange
Seal Type Single Lip
d 1.2500 in
Anti-Rotation Pin Yes
Ball Bearing Housing Series 207 Series
Ball Grade Class 10
Ball Material Steel
Base to Center Height Not Applicable
Bearing Bore Shape Round
Bearing Inner Ring Material Steel
Bearing Insert Material Steel
Bearing Locking Device Eccentric Collar
Bearing Outer Ring Material Steel
End Cap Groove No
Expansion Type Non-Expansion
Flinger Material None
Flinger Type None
Grease Type Unirex N2
Housing Coating Powder Coat
Manufacturing Plant Location Rogersville, TN
Max Bearing Speed 5500 rpm
Retainer Material Nylon
Retainer Type Std Retainer
Ring Size Standard
Self Aligning Self Centering
Shaft Attachment (2) Eccentric Collar
Ship Weight 3.16 LB
UPC 782475118632
    NMB R-1980 deep groove ball bearings Request A 62 mm roller diameter: Quote For Your Special NMB R-1980 deep groove ball bearings Needs Today! Free Quotes. ISO 9001 certified. roller diameter: 62 mm operating temperature range: -30 to +140 °C roller width: 29 mm radial dynamic load capacity: 9000 lbf d 30 mm radial static load capacity: 11500 lbf roller shape:
    ISB NUP 305 cylindrical roller bearings What are the dimensions of a ISB NUP 305 cylindrical roller bearings? 55.6 mm B Manufacturing Service . Get Your Free, Instant Quote‎! 43 mm A B 55.6 mm A 43 mm A1 18 mm A2 58.4 mm d 50.8 mm e 25 mm G M6x1 H 224 mm J 184 mm L 130 mm