ISB NB1.25.1055.200-1PPN thrust ball bearings
image_pdf
Lubricant Maintenance free – greased for life
Design (sliding contact surface combination) Steel/steel
Sealing solution Triple-lip seals
d 25.4 mm
D 41.275 mm
B 22.225 mm
C 19.05 mm
α 6 °
dk 36.5 mm
b 3.2 mm
b1 3 mm
M 2.5 mm
r1 min. 0.3 mm
r2 min. 1 mm
da min. 27.5 mm
da max. 29 mm
Da min. 35.2 mm
Da max. 37.7 mm
ra max. 0.3 mm
rb max. 1 mm