ISB NB1.25.0755.201-2PPN thrust ball bearings
image_pdf
ISB NB1.25.0755.201-2PPN thrust ball bearings Product Brochures , 0.3125 in d Manufacturing Service Steel race material: . Get Your Free.
d 0.3125 in
race material: Steel
misalignment angle: 14 º
radial static load capacity: 2784 lbf
shank thread length: 1.2500 in
head diameter: 0.8750 in
rod end type: Male Threaded
head width: 0.3440 in
shank thread size: 5/16-24
ball width: 0.4370 in
thread direction: Left Hand
length to ball center: 1.8750 in
grade: Precision
overall height: 2.3125 in