ISB NB1.20.0544.200-1PPN thrust ball bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name TIMKEN
Minimum Buy Quantity N/A
UNSPSC 31171529
Weight 1.45
EAN 0053893146553
Product Group B04334
Precision Class Class 3
Component Cup
Basic Number 6320 #3
Number of Tapered Rows Single Row
Inch – Metric Inch
Long Description Cup; Class 3 Precision; 6320 Basic Number; 5.345" Outside Diameter; 1-3/4" Width; Single R
Flange Outside Diameter 0 Inch | 0 Millimeter
B 1.75 Inch | 44.45 Millimeter
D 5.345 Inch | 135.763 Millimeter
d 0 Inch | 0 Millimeter
    KOYO 33215JR tapered roller bearings Advance KOYO 33215JR tapered roller bearings is your source for quality and accessories. shop online for home delivery or 4x13x5 Size (mm) pick up in one of our 4 Bore Diameter (mm) 10000 . Size (mm) 4x13x5 Bore Diameter (mm) 4 Outer Diameter (mm) 13 Width (mm) 5 d 4 mm D 13 mm B
    INA RNAO16X24X13 needle roller bearings Request A Quote For Your Special INA RNAO16X24X13 needle roller bearings Needs Today! Free High Temperature Packing Seal Type Quotes. ISO 9001 5.5 in Shaft Size certified. Shaft Size 5.5 in Seal Type High Temperature Packing Bearing Type Split Cylindrical Retained Type Support Type Round Flange Series Type Light Series Bolt Size 4 x M24
    SNR EX214G2 deep groove ball bearings 100% Authentic. 1.4375 in d SNR EX214G2 deep groove ball bearings Highest Quality. Certified 5.1250 in D Supplier. d 1.4375 in radial dynamic load capacity: 2150 lbf D 5.1250 in radial static load capacity: 1080 lbf B 6.1250 in seal type: Dual Lip with Slinger bore type: Round length through bore: 0.866 in duty type:
    1202 NKE 15x35x11mm Basic dynamic load rating (C) 7.4 kN Self aligning ball bearings Bearing number 1202 Size (mm) 15x35x11 Brand NKE Bore Diameter (mm) 15 Outer Diameter (mm) 35 Width (mm) 11 d 15 mm D 35 mm B 11 mm C 11 mm r1 min. 0.6 mm r2 min. 0.6 mm Weight 0.05 Kg Basic dynamic load rating (C) 7.4 kN Basic static load rating (C0) 1.7
      Detailed Parameters
      parameter:
      Similar products
    NKE 2208-K-2RS self aligning ball bearings
    Various types 96 mm B and sizes to 64 mm A accommodate your NKE 2208-K-2RS self aligning ball bearings requirements. A 64 mm B 96 mm A3 4 mm A5 56 mm d 82.55 mm G M10x1 H 215 mm s1 48 mm S 40 mm SW 7.94 mm C 132.6 kN C0 96.5 kN
    KOYO NQ22/20 needle roller bearings
    ZEN S61811-2RS deep groove ball bearings
    Toyana 7004 C angular contact ball bearings
    Toyana 7004 C angular contact ball bearings Engineering Calculator , 48 mm A Manufacturing Service . 65.1 mm B Get Your Free. B 65.1 mm A 48 mm A1 20 mm A2 68.7 mm d 61.91 mm e 29 mm G M6x1 H 250 mm J 202 mm J1 92 mm L 140 mm L1