INA RSRD25-150-L0 bearing units
image_pdf
Size (mm) 130x150x30
Bore Diameter (mm) 130
Outer Diameter (mm) 150
Width (mm) 30
Fw 130 mm
D 150 mm
C 30 mm
rmin 1 mm
m 730 g / Weight
Cr 112000 N / Dynamic load rating (radial)
C0r 239000 N / Static load rating (radial)
Cur 39000 N / Fatigue limit load, radial
nG 3600 1/min / Limiting speed
nB 2030 1/min / Reference speed
Inventory 0.0
Manufacturer Name SCHAEFFLER GROUP
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 0.73
EAN 4012801405423
Product Group B04144
Rolling Element Needle Roller Bearing
Component Roller Assembly with Outer Ring – No Inner Ring
Enclosure Open
Self Aligning No
Retainer Yes
Number of Rows of Rollers Single Row
Separable No
Closed End No
Inch – Metric Metric
Relubricatable Yes
Thrust Bearing No
Long Description 130MM Bore; 150MM Outside Diameter; 30MM Width; Needle Roller Bearing; Roller Assembly with Outer Ri