INA RCJ20-N-FA125 bearing units
image_pdf
Size (mm) 7x14x5
Bore Diameter (mm) 7
Outer Diameter (mm) 14
Width (mm) 5
Bearing Type Sealed
Bore Dia (d) 7.0000
Outer Dia (D) 14.0000
Width (B) 5.0000
Radius (min) (rs) 0.150
Dynamic Load Rating (Cr) 997
Static Load Rating (Cor) 410
Max Speed (Grease) (X1000 RPM) 40
Max Speed (Oil) (X1000 RPM) 50
Max. Shaft Shoulder Dia. Inner (Ui) 8.5
Min. Housing Shoulder Dia., Outer (Uo) 12.700
Ball Qty 9
Ball Dia (Dw) 2.0000
Weight (g) 2.95
Precision A1
Standard Clearance K25
Material Martensitic Stainless Steel
    Toyana 24088 K30CW33+AH24084 spherical roller bearings Manufacturers of all 95x240x55 Size (mm) are represented in our partial list of clients. Contact Gary for a complete Toyana 24088 K30CW33+AH24084 spherical roller bearings list of clients and projects. Size (mm) 95x240x55 Bore Diameter (mm) 95 Outer Diameter (mm) 240 Width (mm) 55 d 95 mm D 240 mm B 55 mm C 55
    KOYO K34X44X26FH needle roller bearings YOU’LL FIND 1.1875 in d AN EXTENSIVE SELECTION OF KOYO K34X44X26FH needle roller bearings Tapped Base mounting: FOR SALE. mounting: Tapped Base B 1-25/32 in d 1.1875 in radial dynamic load capacity: 4410 lbf bore type: Round radial static load capacity: 2540 lbf base to bore centerline: 1.6875 in base width: 1-43/64 in duty type:
    SC20W-B Samick D 27 mm Linear bearings Bearing number SC20W-B Brand Samick Bore Diameter (mm) 20 d 20 mm h 21 mm A 11 mm D 27 mm E 7 mm G 35 mm H 41 mm J 40 mm K 90 mm L 100 mm S1xℓ M6 S2 5.2 mm W 54 mm Weight 0.476 Kg Basic dynamic load rating (C)
    16003 NKE r1 min. 0.3 mm 17x35x8mm Deep groove ball bearings Bearing number 16003 Size (mm) 17x35x8 Brand NKE Bore Diameter (mm) 17 Outer Diameter (mm) 35 Width (mm) 8 d 17 mm D 35 mm B 8 mm C 8 mm r1 min. 0.3 mm r2 min. 0.3 mm Weight 0.03 Kg Basic dynamic load rating (C) 6 kN Basic static load rating (C0) 3.3
      Detailed Parameters
      parameter:
      Similar products
    NTN NA4905LL needle roller bearings
    KOYO NKJS45 needle roller bearings
    SKF PWKRE 47.2RS cylindrical roller bearings
    SKF 71906 CE/HCP4A angular contact ball bearings
    Find the discount SKF 71906 CE/HCP4A angular contact ball bearings online you need . We offer … If you 508 Outer Diameter (mm) check out our large selection of SKF 71906 CE/HCP4A angular contact ball bearings once . 360 Bore Diameter (mm) Bore Diameter (mm) 360 Outer Diameter (mm) 508 d 360 mm F 392