INA NKI70/35-XL needle roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name SCHAEFFLER GROUP
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0.4
Product Group B00308
Enclosure Open
Flush Ground Yes
Rolling Element Ball Bearing
Number of Rows of Balls Single Row
Precision Class ABEC 1 | ISO P0
Maximum Capacity / Filling Slot No
Snap Ring No
Cage Material Steel
Contact Angle 40 Degree
Internal Clearance C0-Medium
Number of Bearings 1 (Single)
Mounting Arrangement Universal
Inch – Metric Metric
Long Description 30MM Bore; 72MM Outside Diameter; 19MM Width; Open; Yes Flush Ground; Ball Bearing; Single Row of Ba
Other Features Window Type Cage | Rolling Element Riding
UNSPSC 31171531
Harmonized Tariff Code 8482.10.50.28
Noun Bearing
Keyword String Angular Contact
B 0.748 Inch | 19 Millimeter
d 1.181 Inch | 30 Millimeter
D 2.835 Inch | 72 Millimeter
    NKE K 81128-MB thrust roller bearings Welcome to the 70 Bore Diameter (mm) NKE K 81128-MB thrust roller bearings 70x150x51 Size (mm) online seller. Size (mm) 70x150x51 Bore Diameter (mm) 70 Outer Diameter (mm) 150 Width (mm) 51 d 70 mm Fw 89 mm D 150 mm B 51 mm C 51 mm Weight 4,1 Kg Basic dynamic load rating (C)
    FAG 51238-MP thrust ball bearings FAG 51238-MP thrust ball bearings Warehouse 40 Outer Diameter (mm) offers car parts and car accessories. We 17,4625 Bore Diameter (mm) sell discount online as well as cheap machinery 17.4625x40x27.78 Size (mm) parts. Size (mm) 17.4625x40x27.78 Bore Diameter (mm) 17,4625 Outer Diameter (mm) 40 Width (mm) 27,78 d 17,4625 mm D 40 mm B 27,78