INA NK50/25-TN-XL needle roller bearings
image_pdf
Size (mm) 25x52x34.1
Bore Diameter (mm) 25,000
Outer Diameter (mm) 52,000
Width (mm) 34,1
d 25,000 mm
D 52,000 mm
B 34,1 mm
C 17 mm
Inventory 2.0
Manufacturer Name NTN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 0.2
EAN 4547359231625
Product Group M06110
Inner Race Profile Wide Inner Ring
Outer Race Profile Spherical
Relubricatable Yes
Seal Type Single Lip Land Riding
Mounting Method Set Screw
Rolling Element Ball Bearing
Snap Ring No
Long Description 25MM Bore; Wide Inner Ring; Ball Bearing; 34.1MM Length Thru Bore; 17MM Outer Race Width; 52MM Outsi
Inch – Metric Metric
Other Features Single Row | Light Duty | Steel Cage | Has Flinger | Metric
UNSPSC 31171536
Harmonized Tariff Code 8482.10.50.00
Noun Bearing
Keyword String Insert
Manufacturer Item Number UC205D1
Weight / LBS 0.441
Length Thru Bore 1.343 Inch | 34.1 Millimeter
Outside Diameter 2.047 Inch | 52 Millimeter
Bore 0.984 Inch | 25 Millimeter
Outer Race Width 0.669 Inch | 17 Millimeter
bore diameter: 25 mm
fillet radius: 1 mm
outside diameter: 52 mm
radial dynamic load capacity: 14000 N
outer ring width: 17 mm
radial static load capacity: 7850 N
inner ring width: 34.1 mm
bearing material: Through Hardened Steel
bore type: Round
finish/coating: Uncoated
locking device: Set Screw Collar
maximum rpm: 5900 RPM
duty type: Standard Duty
seal type: Contact
overall width: 34.10 mm
series: UC2
operating temperature range: -40 to 120 ºC
manufacturer product page: Click here
    Toyana 239/1250 CW33 spherical roller bearings Request A Quote For Your Special Toyana 239/1250 CW33 spherical roller bearings 30x47x26 Size (mm) 47 Outer Diameter (mm) Needs Today! Free Quotes. ISO 9001 certified. Size (mm) 30x47x26 Bore Diameter (mm) 30 Outer Diameter (mm) 47 Width (mm) 26 Fw 30 mm D 42 mm D1 47 mm C 26 mm C1 8 mm
    FBJ HK2525 needle roller bearings Enjoy High Margins on Competitive Pricing.Great Wholesale Products 7x22x7 Size (mm) at Low 7 Bore Diameter (mm) Costs. Size (mm) 7x22x7 Bore Diameter (mm) 7 Outer Diameter (mm) 22 Width (mm) 7 d 7 mm D 22 mm B 7 mm C 7 mm Weight 0,014 Kg Basic dynamic load rating (C) 2,60 kN Basic
    ISO NH2320 cylindrical roller bearings Can’t find what you’re looking for ISO NH2320 cylindrical roller bearings ? Our 150 mm overall length: expert Representatives be M200x3 thread size: in contact with you shortly! overall length: 150 mm lock nut outside diameter: 250 mm thread size: M200x3 lock nut number: KM40 compatible bearing number: 23140, 22240, C3140 lock washer number: MB40
    KOYO NUP252 cylindrical roller bearings offers a KOYO NUP252 cylindrical roller bearings selection of Genuine 25x47x12 Size (mm) at Wholesale Prices. We are a KOYO NUP252 cylindrical roller bearings Certified Parts 25 Bore Diameter (mm) Retailer Size (mm) 25x47x12 Bore Diameter (mm) 25 Outer Diameter (mm) 47 Width (mm) 12 d 25 mm D 47 mm B 12 mm C