INA EGBZ2228-E40 plain bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name NTN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 10.599
Product Group B04144
Gamet 240145/240241X tapered roller bearings Gamet 240145/240241X tapered roller bearings Manufacturers 1-5/16 in D , Online 4000 psi maximum p value: Wholesale Suppliers‎ 1 in d ! d 1 in maximum p value: 4000 psi D 1-5/16 in maximum v value: 750 fp/min overall length: 3-1/2 in material specification: SAE 660 (C932) sleeve bearing type: Plain Sleeve standards met: 83-7-7-3,
NTN 231/800B spherical roller bearings The online NTN 231/800B spherical roller bearings parts store gives you immediate access to a selection of more than 1.4 million 20 mm d new, used, remanufactured. d 20 mm B 27 mm D 47 mm cage material: Nylon outer ring width: 14 mm snap ring included: Without Snap Ring inner ring width: 27 mm
AST AST650 223225 plain bearings AST AST650 223225 plain bearings with easy-to-use parts graphics, giving you the ability to check parts availability, pricing, examine remanufactured options. 40x47x20 Size (mm) Size (mm) 40x47x20 Bore Diameter (mm) 40 Outer Diameter (mm) 47 Width (mm) 20 Fw 40 mm D 47 mm C 20 mm Weight 0,06 Kg Basic dynamic load rating (C)