INA EGBZ1608-E40 plain bearings
image_pdf
Days to Ship Quote
RoHS 6
d 30
B 54
Basic Load Rating, Dynamic Rating(N) 29100
Basic Load Rating, Static Rating(N) 17800
Diameter series symbol Medium Load
Accessory No Cover
Grease Type Standard Grease
Seal Triple seals
Machining Steel plate cover mounting groove
Unit, Type Insert Bearing Unit
Bearing Unit, Type Pillow Type
Pillow Type, Category Standard
Bearing Inner Dia. Shape Tapered hole adapter type
Unit Body Material Cast Iron
Rolling Element Material Bearing Steel
Surface Treatment No
Fit J7
Stroke No
SKF VKBA 709 wheel bearings SKF VKBA 709 wheel bearings Needs Analysis , Manufacturing Set Screw locking device: Service . Get Your 3.9375 in d Free. d 3.9375 in locking device: Set Screw overall height: 8.6250 in D 11.8750 in mounting: Four-Bolt Base seal type: Contact Seal bearing type: Spherical Roller lubrication type: Lubrication Fitting bore type: Round Weight 67
SKF 54416 M + U 416 thrust ball bearings SKF 54416 M + U 416 thrust ball bearings Manufacturers 160 Bore Diameter (mm) , Online Wholesale Suppliers‎ ! 160x340x75 Size (mm) Size (mm) 160x340x75 Bore Diameter (mm) 160 Outer Diameter (mm) 340 Width (mm) 75 d 160 mm D 340 mm T 75 mm B 68 mm C 58 mm Weight 29 Kg Basic