INA EGBZ1416-E40 plain bearings
image_pdf
INA EGBZ1416-E40 plain bearings SEARCH – Whether 32 mm A it’s agriculture or construction equipment your working on, Has the you need.
A 32 mm
A2 40 mm
B 36.4 mm
A5 18.2 mm
B1 48.3 mm
d 30.16 mm
d1 44.1 mm
E 24 mm
G R1/8″
G1 M24
H 85 mm
L 114 mm
L1 72 mm
L3 40 mm
s1 34.1 mm
S 18.2 mm
SW 3.97 mm
C 19.5 kN
C0 11.2 kN
T min. -20 °C
T max. 100 °C
Weight 1.1 kg
Recommended tightening torque for set screw 8 Nm