Gamet 186177X/186254XH tapered roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name TIMKEN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0
EAN 0883450450461
Product Group M06288
    INA NKI100/40-XL needle roller bearings INA NKI100/40-XL needle roller bearings SEARCH 1.2500 in d – Whether it’s agriculture or construction equipment your working on, Has the you need. d 1.2500 in dynamic load capacity: 9910 lbf D 1.6250 in static load capacity: 14000 lbf B 1.0000 in maximum rpm: 14000 RPM needle bearing type: Roller & Cage Assembly flanges: No
    SKF 305-Z deep groove ball bearings What is the best place to buy SKF 305-Z deep groove ball bearings online? Manufacturing Service . 2.4375 in shaft diameter: shaft diameter: 2.4375 in typical application: Exceptional Bearing Protection, Rotating Applications, Pumps, Gearboxes, Motors, Energy Efficient Ap lip material: Labyrinth harmonization code: 3926904590.US construction description: ISO-GARD® Flanged Design, Filled PTFE Rotor and Stator, FKM
    2215 NSK X1 1 75x130x31mm Self aligning ball bearings Bearing number 2215 Size (mm) 75x130x31 Brand NSK Bore Diameter (mm) 75 Outer Diameter (mm) 130 Width (mm) 31 d 75 mm D 130 mm B 31 mm C 31 mm r min. 1.5 mm da min. 83 mm Da max. 122 mm ra max. 1.5 mm Weight 1.6 Kg Basic dynamic load rating (C)
      Detailed Parameters
      parameter:
      Similar products
    ISB 23076 EKW33+OH3076 spherical roller bearings
    ISB 23076 EKW33+OH3076 spherical roller bearings Engineering Calculator , Manufacturing 40x110x27 Size (mm) Service . Get Your Free. Size (mm) 40x110x27 Bore Diameter (mm) 40 Outer Diameter (mm) 110 Width (mm) 27 d 40 mm D 110 mm B 27 mm C 27 mm Angle (α) 25 ° a 35,5 mm Weight 1,23 Kg Basic
    Loyal SHF-17-50-2UJ harmonic drive cross roller bearing
    Y-128 NSK 19.05×25.4×12.7mm Weight 0.017 Kg Needle roller bearings
    Bearing number Y-128 Size (mm) 19.05×25.4×12.7 Brand NSK Bore Diameter (mm) 19.05 Outer Diameter (mm) 25.4 Width (mm) 12.7 Fw 19.05 mm D 25.4 mm C 12.7 mm Weight 0.017 Kg Basic dynamic load rating (C) 10.8 kN