Gamet 180100/180180XC tapered roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name QA1 PRECISION PRODUCTS INC.
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0.024
EAN 0806990044402
Product Group B04286
Stud Profile Female
Mounting Thread 10-32 UNF
Thread Direction Left Hand
Rolling Element Spherical Plain
Material – Outer Member Steel
Material – Ball Steel
Material – Liner Steel
Relubricatable Yes
Enclosure Open
Long Description 0.19" Bore; 1/4" Housing Width; Female Stud Profile; 10-32 UNF; Left Hand Thread Direction
Inch – Metric Inch
UNSPSC 31171508
Harmonized Tariff Code 8483.30.80.55
Noun Bearing
Keyword 3 Rod End
Keyword String Plain Spherical Rod End
Manufacturer Item Number KFL3SZ
Weight / LBS 0.04
Housing Width 0.25 Inch | 6.35 Millimeter
Ball Width 0.312 Inch | 7.925 Millimeter
d 0.19 Inch | 4.826 Millimeter
    FBJ K25X33X24 needle roller bearings Offer High Quality Brand FBJ K25X33X24 needle roller bearings .Contact Us Online to Get Best 150x225x35 Size (mm) Quote. Size (mm) 150x225x35 Bore Diameter (mm) 150 Outer Diameter (mm) 225 Width (mm) 35 d 150 mm D 225 mm B 35 mm C 35 mm r min. 2,1 mm Weight 4,24 Kg Basic dynamic load
    NKE NU2213-E-TVP3 cylindrical roller bearings What are the types of NKE NU2213-E-TVP3 cylindrical roller bearings ? Manufacturing Service . Get Your Free, Instant price, design review. 0.5000 in d d 0.5000 in housing material: Steel misalignment angle: 20 ° ball material: Chrome-Plated Steel shank thread length: 1.062 in race material: PTFE Composite rod end type: Female Threaded with Male Stud
    NTN NJ2318 cylindrical roller bearings What are the types of NTN NJ2318 cylindrical roller bearings ? Manufacturing Service . Get Your 55 mm d Free, Instant price, design review. 25 mm B d 55 mm D 100 mm B 25 mm d2 66 mm D1 89.7 mm rs min 1.5 mm Number of lubrication holes 3 b 6.4 mm k