FYH UCT205-15E bearing units
  FYH UCT205-15E bearing units
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name NTN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0.099
Product Group B00308
Enclosure 2 Metal Shields
Precision Class ABEC 1 | ISO P0
Maximum Capacity / Filling Slot No
Rolling Element Ball Bearing
Snap Ring No
Internal Special Features No
Cage Material Steel
Internal Clearance C3-Loose
Inch – Metric Metric
Long Description 20MM Bore; 47MM Outside Diameter; 14MM Outer Race Width; 2 Metal Shields; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO
Other Features Deep Groove | Heat Stabilization Up To 390 Deg F
UNSPSC 31171504
Harmonized Tariff Code 8482.10.50.68
Noun Bearing
Keyword String Ball
Weight / LBS 0.234
Outer Race Width 0.551 Inch | 14 Millimeter
Inner Race Width 0 Inch | 0 Millimeter
d 0.787 Inch | 20 Millimeter
D 1.85 Inch | 47 Millimeter
    NBS NKS 50 needle roller bearings LET OUR NBS NKS 50 needle roller bearings EXPERTS GET 25 mm d YOU 1750 lbf static load capacity: THE PARTS YOU NEED. d 25 mm static load capacity: 1750 lbf D 52 mm precision rating: ABEC 1 (ISO Class Normal) B 15 mm finish/coating: Uncoated bore type: Round cage material: Steel closure type: Double