FLCTEY35 INA Minimum Buy Quantity N/A Bearing units
image_pdf
Bearing number FLCTEY35
Brand INA
Bore Diameter (mm) 35
Width (mm) 35
d 35 mm
U 37.9 mm
A1 22 mm
B 35 mm
H 126 mm
J 100 mm
L 94 mm
N 11.5 mm
A2 12.4 mm
Weight 0.93 Kg
Basic dynamic load rating (C) 25.5 kN
Category Flange Block Bearings
BDI Inventory 0.0
Manufacturer Name SCHAEFFLER GROUP
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 1.114
EAN 4012802807967
Product Group – BDI M06110
Number of Mounting Holes 2
Mounting Method Set Screw
Housing Style 2 Bolt Flange Block
Rolling Element Ball Bearing
Housing Material Cast Iron
Expansion / Non-expansion Non-expansion
Mounting Bolts 11.5 Millimeter
Relubricatable No
Insert Part Number GAY35NPPB
Seals Double Lip Contact
Housing Configuration 1 Piece Solid
Pilot Configuration No Pilot
Inch – Metric Metric
Long Description 2 Bolt Flange Block; 35MM Bore; 99MM Bolt Circle; 100MM Bolt Spacing; 1 Piece Solid; Set Screw Mount; Cast Iron; Ball Bearing; 35MM Length Thru Bore; No Relubricatable; Double Lip Contact Seals
Other Features Single Row | Small Center Bolt | With Grub Screw
Category – BDI Flange Block
UNSPSC 31171501
Harmonized Tariff Code 8483.20.40.40
Noun Bearing
Keyword String Flanged
Manufacturer URL http://www.ina.com
Manufacturer Item Number FLCTEY35
Weight / LBS 2.05
Length Thru Bore 1.378 Inch | 35 Millimeter
Bolt Spacing 3.937 Inch | 100 Millimeter
Cartridge Pilot Depth 0 Inch | 0 Millimeter
Bore 1.378 Inch | 35 Millimeter
Cartridge Pilot Diameter 0 Inch | 0 Millimeter
Nominal Bolt Circle Diameter Round 3.9 Inch | 99 Millimeter
ISB 51318 thrust ball bearings Browse ISB 51318 thrust ball bearings Categories in the Manufacturers Online Free. 53.975×63.5×38.1 Size (mm) including . Size (mm) 53.975×63.5×38.1 Bore Diameter (mm) 53,975 Outer Diameter (mm) 63,5 Width (mm) 38,1 Fw 53,975 mm D 63,5 mm C 38,1 mm C1 3,05 mm Weight 0,223 Kg Basic dynamic load rating (C) 87,2 kN Basic static
NACHI 54307U thrust ball bearings Online NACHI 54307U thrust ball bearings Expert.More Choices. NACHI 54307U thrust ball bearings in 4.3700 in D Stock & 1.9375 in d 5213 lb radial static load capacity: Ready to Ship Now! d 1.9375 in radial static load capacity: 5213 lb D 4.3700 in seal type: Triple Lip with Flinger B 5.6700 in length through