FLCTEY30 INA Harmonized Tariff Code 8483.20.40.40 Bearing units
image_pdf
Bearing number FLCTEY30
Brand INA
Bore Diameter (mm) 30
Width (mm) 30
d 30 mm
U 32.4 mm
A1 20.5 mm
B 30 mm
H 112.5 mm
J 90.5 mm
L 84 mm
N 11.5 mm
A2 11.4 mm
Weight 0.7 Kg
Basic dynamic load rating (C) 19.5 kN
Category Flange Block Bearings
BDI Inventory 0.0
Manufacturer Name SCHAEFFLER GROUP
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 0.7
EAN 4012802807714
Product Group – BDI M06110
Number of Mounting Holes 2
Mounting Method Set Screw
Housing Style 2 Bolt Flange Block
Rolling Element Ball Bearing
Housing Material Cast Iron
Expansion / Non-expansion Non-expansion
Mounting Bolts 11.5 Millimeter
Relubricatable No
Insert Part Number AY30NPPB
Seals Double Lip Contact
Housing Configuration 1 Piece Solid
Pilot Configuration No Pilot
Inch – Metric Metric
Long Description 2 Bolt Flange Block; 30MM Bore; 90.5MM Bolt Circle; 90.5MM Bolt Spacing; 1 Piece Solid; Set Screw Mount; Cast Iron; Ball Bearing; 30MM Length Thru Bore; No Relubricatable; Double Lip Contact Seals