FAG 6200-C-2BRS deep groove ball bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name TIMKEN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 7.718
EAN 0883450228435
Product Group M06288
Number of Mounting Holes 4
Mounting Method V Lock
Housing Style 4 Bolt Pillow Block
Rolling Element Spherical Roller Bearing
Housing Material Cast Steel
Expansion / Non-expansion Non-expansion
Mounting Bolts 5/8 Inch
Relubricatable Yes
Insert Part Number 22214
Seals Triple Lip Urethane
Housing Configuration 1 Piece Solid
Inch – Metric Inch
Other Features Double Row | Single Nut
UNSPSC 31171511
Harmonized Tariff Code 8483.20.40.80
Noun Bearing
Keyword String Pillow Block
Manufacturer Item Number QVPF14V208SO
Weight / LBS 17
Nominal Bolt Center to Center 7.3 Inch | 184 Millimeter
Bolt Spacing Minimum 6.875 Inch | 174.625Millimeter
d 2.5 Inch | 63.5 Millimeter
D 3.19 Inch | 81.026 Millimeter
Bolt Spacing Maximum 7.625 Inch | 193.675Millimeter
B 2.75 Inch | 69.85 Millimeter
Actual Bolt Center to Center 0 Inch | 0Millimeter
LS GEGZ76HS/K plain bearings Can’t find what you’re looking for LS GEGZ76HS/K plain bearings ? Our expert Representatives be Imperial Design Units in contact with you shortly! M667900 Series Series M667900 Cone Part Number M667947DW Design Units Imperial Cage Type Stamped Steel db – Cone Backface Backing Diameter 16.97 in C1 – Dynamic Radial Rating (1 million revolutions)1 380000
NKE NU2217-E-MPA cylindrical roller bearings NKE NU2217-E-MPA cylindrical roller bearings SEARCH – Whether it’s agriculture or construction equipment your working on, Has the 140.000 mm d you need. d 140.000 mm D 210.0000 mm B 33.00 mm Fillet Radius ra 2.00 mm Basic Dynamic Radial Load Rating C 111000 N Basic Static Radial Load Rating Co 108000 N Grease Speed
ILJIN IJ133021 angular contact ball bearings Online shopping ILJIN IJ133021 angular contact ball bearings from a great 2.3750 in cone width: selection at Store. … 7.0000 in d Accessories. 197000 lbf dynamic load capacity: d 7.0000 in dynamic load capacity: 197000 lbf cone width: 2.3750 in static load capacity: 243000 lbf cage material: Steel finish/coating: Uncoated bearing material: Chrome Steel series:
29456E SKF 280x520x70mm db1 max. 300 mm Thrust roller bearings Bearing number 29456E Size (mm) 280x520x70 Brand SKF Bore Diameter (mm) 280 Outer Diameter (mm) 520 Width (mm) 70 d 280 mm D 520 mm C 70 mm H 145 mm d1 464 mm r1 min. 6 mm r2 min. 6 mm s 166 mm B 95 mm B1 129.9 mm D1 372 mm da
3923 FBJ Weight 8.526 Kg 115x200x66mm Thrust ball bearings Bearing number 3923 Size (mm) 115x200x66 Brand FBJ Bore Diameter (mm) 115 Outer Diameter (mm) 200 Width (mm) 66 d 115 mm D 200 mm T 66 mm d1 200 mm r min. 2.5 mm D1 115.2 mm Weight 8.526 Kg Basic dynamic load rating (C) 315 kN Basic static load rating (C0) 870 kN