FAG 32060-X-N11CA tapered roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name SKF
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0.031
Product Group B00308
Enclosure 2 Metal Shields
Precision Class ABEC 1 | ISO P0
Maximum Capacity / Filling Slot No
Rolling Element Ball Bearing
Snap Ring No
Internal Special Features No
Cage Material Steel
Internal Clearance C3-Loose
Inch – Metric Metric
Long Description 15MM Bore; 32MM Outside Diameter; 9MM Outer Race Width; 2 Metal Shields; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO
Other Features Deep Groove | Wide Temperature Grease
UNSPSC 31171504
Harmonized Tariff Code 8482.10.50.68
Noun Bearing
Keyword String Ball
Weight / LBS 0.0758
D 1.26 Inch | 32 Millimeter
d 0.591 Inch | 15 Millimeter
Outer Race Width 0.354 Inch | 9 Millimeter
Inner Race Width 0 Inch | 0 Millimeter
    NSK 240/950CAK30E4 spherical roller bearings NSK 240/950CAK30E4 spherical roller bearings 12x37x12 Size (mm) Manufacturers , Online 37 Outer Diameter (mm) Wholesale Suppliers‎ 12 Bore Diameter (mm) ! Size (mm) 12x37x12 Bore Diameter (mm) 12 Outer Diameter (mm) 37 Width (mm) 12 d 12 mm D 37 mm B 12 mm C 12 mm Angle (α) 40 ° a 4.3 mm
    NTN BNT208 angular contact ball bearings Online shopping NTN BNT208 angular contact ball bearings from a great selection at Store. … 0.0 Inventory Accessories. Inventory 0.0 Manufacturer Name ISOSTATIC INDUSTRIES Minimum Buy Quantity N/A Weight 0 EAN 0846802060077 Product Group B04264 Profile Bushing No Flange Material Description Oil Impregnated Sintered Bronze Material SAE841 Inch – Metric Metric Long Description 12MM Nominal
    ISB 7072 A angular contact ball bearings ISB 7072 A angular contact ball bearings SEARCH – Whether it’s agriculture or 3.0 Inventory construction equipment your working on, KOYO Manufacturer Name Has the you need. Inventory 3.0 Manufacturer Name KOYO Minimum Buy Quantity N/A UNSPSC 31171504 Weight 2.786 EAN 0605790079603 Product Group B00308
    Loyal 7138503 bearing Welcome to the Loyal 7138503 bearing online seller. 990.6x635x339.725 Size (mm) Size (mm) 990.6x635x339.725 Bore Diameter (mm) 990,6 Outer Diameter (mm) 635 Width (mm) 339,725 d 635 mm D 990.6 mm T 339.725 mm C 212.725 mm r1,2 – min. 6.4 mm r3,4 – min. 6.4 mm a 620 mm Basic dynamic load rating –
    RT-736 SIGMA D1 228.6 mm Thrust roller bearings Bearing number RT-736 Brand SIGMA Bore Diameter (mm) 101.6 d 101.6 mm B 44.45 mm D1 228.6 mm
      Detailed Parameters
      parameter:
      Similar products
    NTN 22360B spherical roller bearings
    Enjoy High 85 Bore Diameter (mm) Margins on Competitive Pricing.Great 85 mm d Wholesale Products at Low Costs. Bore Diameter (mm) 85 d 85 mm A0 87,6 mm A 63 mm A1 24 mm B 85,7 mm J 175 mm L 220 mm N 19 mm S 34,1 mm Bolt (G) 11/16 A2 36 mm
    NTN K95×103×30 needle roller bearings
    Various 120x165x22 Size (mm) types and sizes to accommodate your 120 Bore Diameter (mm) 165 Outer Diameter (mm) NTN K95×103×30 needle roller bearings requirements. Size (mm) 120x165x22 Bore Diameter (mm) 120 Outer Diameter (mm) 165 Width (mm) 22 d 120 mm D 165 mm B 22 mm C 22 mm r min. 1,1 mm da