FAG 31320-X-N11CA-A120-160 tapered roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name SCHAEFFLER GROUP
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0
Product Group B00308
Enclosure 2 Metal Shields
Precision Class ABEC 1 | ISO P0
Maximum Capacity / Filling Slot No
Rolling Element Ball Bearing
Snap Ring No
Internal Special Features No
Cage Material Steel
Internal Clearance C0-Medium
Inch – Metric Metric
Long Description 160MM Bore; 240MM Outside Diameter; 38MM Outer Race Width; 2 Metal Shields; Ball Bearing; ABEC 1 | I