FAG 240/950-B-MB spherical roller bearings
image_pdf
inside diameter: 1-1/2 in
washer type: Thrust Washer
D 2-3/16 in
compatible bearing type: Needle Roller Thrust
width: 0.06 in
compatible bearing part number: NTA-2435
    Timken GN115KLLB deep groove ball bearings We 1.9375 in d Provide Extensive Timken GN115KLLB deep groove ball bearings Selection And Competitive Wholesale Pricing. d 1.9375 in overall length: 5-7/8 in slot spacing: 3.3750 in overall height: 4-5/8 in slot width: 0.6875 in lubrication type: Lubrication Fitting unit type: Side Mount dynamic load capacity: 7980 lbf housing material: Cast Iron – Nickel
    Timken 160RU03 cylindrical roller bearings Advance 2.8100 in B Timken 160RU03 cylindrical roller bearings is your source for 1.6250 in d quality 3.3500 in D and accessories. shop online for home delivery or pick up in one of our 10000 . d 1.6250 in B 2.8100 in D 3.3500 in operating temperature range: -100 to +250 °F outer ring width:
    3004-B-2RSR-TVH FAG Outer Diameter 42mm 20x42x16mm Angular contact ball bearings Bearing number 3004-B-2RSR-TVH Size (mm) 20x42x16 Brand FAG Bore Diameter (mm) 20 Outer Diameter (mm) 42 Width (mm) 16 d 20 mm D 42 mm B 16 mm a 19.1 mm Da max 38.8 mm d1 25.2 mm da min 23.2 mm ra max 0.6 mm rmin 0.6 mm α 25 ° / Angle m
    16032 SKF 240x160x25mm Fatigue load limit – Pu 3.2 kN Deep groove ball bearings Bearing number 16032 Size (mm) 240x160x25 Brand SKF Bore Diameter (mm) 240 Outer Diameter (mm) 160 Width (mm) 25 d 160 mm D 240 mm B 25 mm d1 185.8 mm D1 213.3 mm r1,2 – min. 1.5 mm da – min. 167 mm Da – max. 233 mm ra – max. 1.5 mm Basic