FAG 230/850-B-MB spherical roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name REGAL BELOIT
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 7.536
EAN 0637410039070
Product Group B04144
Bore Profile Straight
Cage Material Brass
Precision Class RBEC 1 | ISO P0
Number of Rows of Rollers Single Row
Separable Outer Ring – One Side
Rolling Element Cylindrical Roller Bearing
Profile Complete with Outer and Inner Ring
Snap Ring No
Internal Clearance C0-Medium
Retainer Yes
Relubricatable Yes
Inch – Metric Metric
Other Features 2 Rib Inner Ring | 1 Rib Outer Ring | Cage on Inner Ring OD
Long Description 130MM Bore; Straight Bore Profile; 230MM Outside Diameter; 40MM Width; Brass Cage Matetrial; RBEC 1