FAG 1306-K-TVH-C3 + H306 self aligning ball bearings
image_pdf
Volume Discount Available
Days to Ship 7 Days
RoHS 6
Bearing I.D. d(mm) 15
Bearing Material [Steel] Steel
Housing Material 1045 Carbon Steel
Flange Shape Compact Type
Width T(mm) 60
Holder Surface Treatment Black Oxide Coating
Bearing Part Number 6902
Seals DD (Contact Rubber Seal)
Flange O.D. H(φ) 59
Shape Flanged Pilot Type
Bearing Used Deep Groove Ball Bearings
Bearing Retained No
Number of Bearings Double
Type Bearings with Housings
    NTN K40×48×25 needle roller bearings The online NTN K40×48×25 needle roller bearings parts store gives 210 Outer Diameter (mm) you immediate access to a selection of more than 1.4 million new, used, 130x210x64 Size (mm) remanufactured. Size (mm) 130x210x64 Bore Diameter (mm) 130 Outer Diameter (mm) 210 Width (mm) 64 d 130 mm D 210 mm B 64 mm C