BLP205-16 FYH N1 16 mm Bearing units
image_pdf
Bearing number BLP205-16
Brand FYH
Bore Diameter (mm) 25.4
Width (mm) 27
d 25.4 mm
A 29 mm
B 27 mm
H 36.5 mm
H1 13 mm
H2 71 mm
J 100 mm
L 130 mm
L1 39 mm
N 11 mm
N1 16 mm
S 7.5 mm
Bolt (G) M10
Weight 0.57 Kg
Basic dynamic load rating (C) 14 kN
Basic static load rating (C0) 7.85 kN
INA 81238-M thrust roller bearings Find 1.2500 in d the discount INA 81238-M thrust roller bearings online you need 2.4409 in D . We offer … If you check out our large selection of INA 81238-M thrust roller bearings once . d 1.2500 in radial static load capacity: 2567 lb D 2.4409 in bearing material: Steel outer ring width: 0.8750