AST 22336MBW33 spherical roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name REGAL BELOIT
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0.454
EAN 0662798247168
Product Group M06110
Number of Mounting Holes 2
Mounting Method Set Screw
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Rolling Element Ball Bearing
Housing Material Cast Iron
Expansion / Non-expansion Non-expansion
Mounting Bolts 3/8 Inch
Relubricatable Yes
Insert Part Number B250
Seals Nitrile Rubber
Housing Configuration 1 Piece Solid
Inch – Metric Inch
Other Features Single Row | Spherical | High Base | Has Trash Guard
UNSPSC 31171511
Harmonized Tariff Code 8483.20.40.40
Noun Bearing
Keyword String Pillow Block
Manufacturer Item Number 1001-00305
Manufacturer Internal Number 24716
Weight / LBS 1
Actual Bolt Center to Center 0 Inch | 0Millimeter
B 1.438 Inch | 36.525 Millimeter
D 1.071 Inch | 27.203 Millimeter
Bolt Spacing Minimum 3.719 Inch | 94.463Millimeter
Nominal Bolt Center to Center 3.9 Inch | 100 Millimeter
d 0.938 Inch | 23.825 Millimeter
Bolt Spacing Maximum 4.156 Inch | 105.562Millimeter
    NTN SC07A42LL deep groove ball bearings Various types and 22 mm A1 sizes to accommodate 40 mm A your NTN SC07A42LL deep groove ball bearings requirements. A 40 mm A1 22 mm B 34 mm B1 43.5 mm d 17 mm d1 32.4 mm Dz 54 mm E 13 mm G M6x1 H 30.2 mm H1 11 mm H2 62 mm
    INA SL14 914 cylindrical roller bearings Our highly-skilled 32 mm D and factory-trained service experts have the resources to help you with Machined Bearing with Inner Ring needle bearing type: all your INA SL14 914 cylindrical roller bearings needs – including routine maintenance, major repairs, warranty service, and 25 mm d equipment inspections. d 25 mm needle bearing type: Machined Bearing
    ISO 7201 CDT angular contact ball bearings What N/A Minimum Buy Quantity is ISO 7201 CDT angular contact ball bearings in mechanical engineering? Manufacturing Service . Upload your CAD file for an 0.0 Inventory instant. Inventory 0.0 Manufacturer Name NTN Minimum Buy Quantity N/A Weight 0 EAN 3413520338909 Product Group B04311 bore diameter: 95 mm operating temperature range: -40 to 200 ºC
    14585/14525 KBC r1 min. 3.5 mm 34.925×68.262×20.638mm Tapered roller bearings Bearing number 14585/14525 Size (mm) 34.925×68.262×20.638 Brand KBC Bore Diameter (mm) 34.925 Outer Diameter (mm) 68.262 Width (mm) 20.638 d 34.925 mm D 68.262 mm T 20.638 mm B 20.638 mm C 15.875 mm a 15.2 mm r1 min. 3.5 mm r2 min. 3.5 mm r3 min. 2.3 mm r4 min. 2.3 mm Weight 0.296
    1222K SKF 110x200x38mm r1 min. 2.1 mm Self aligning ball bearings Bearing number 1222K Size (mm) 110x200x38 Brand SKF Bore Diameter (mm) 110 Outer Diameter (mm) 200 Width (mm) 38 d 110 mm D 200 mm B 38 mm C 38 mm d2 140 mm r1 min. 2.1 mm r2 min. 2.1 mm D1 176 mm da min. 122 mm Da max. 188 mm ra max.
    2308 KOYO 40x90x33mm da(min) 48 Self aligning ball bearings Bearing number 2308 Size (mm) 40x90x33 Brand KOYO Bore Diameter (mm) 40 Outer Diameter (mm) 90 Width (mm) 33 d 40 mm D 90 mm B 33 mm C 33 mm r min. 1.5 mm da min. 48 mm Da max. 82 mm ra max. 1.5 mm Weight 0.925 Kg Basic dynamic load rating (C)
      Detailed Parameters
      parameter:
      Similar products
    KOYO 67983/67920 tapered roller bearings
    FAG 23944-S-K-MB + AH3944 spherical roller bearings
    CYSD 6830-Z deep groove ball bearings
    CYSD 6830-Z deep groove ball bearings manufacturer and global supplier of reliable ball and roller … CYSD 6830-Z deep groove ball bearings Industries 170.000 mm d Products Manufacturing & Engineering and 260.0000 mm D Agricultural Bearings designed to meet the unique requirements of our targeted industries. 42.00 mm B d 170.000 mm D 260.0000 mm