AST 22312CYKW33 spherical roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name ISOSTATIC INDUSTRIES
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0
EAN 0846802008420
Product Group B04264
Profile Bushing With Flange
Material Description Oil Impregnated Sintered Bronze
Material SAE841
Inch – Metric Inch
UNSPSC 31171515
Harmonized Tariff Code 84833080
Noun Bearing
Keyword String Plain
Manufacturer Item Number FF-303-2
Manufacturer Internal Number 102007
D 0.313 Inch | 7.95 Millimeter
Nominal Bore 0.188 Inch | 4.775 Millimeter
Flange Outside Diameter 0.438 Inch | 11.125 Millimeter
d 0.19 Inch | 4.826 Millimeter
Flange Thickness 0.063 Inch | 1.6 Millimeter
Nominal Outside Diameter 0.313 Inch | 7.95 Millimeter
    22326AEX NACHI 130x280x93mm Basic dynamic load rating (C) 1370 kN Cylindrical roller bearings Bearing number 22326AEX Size (mm) 130x280x93 Brand NACHI Bore Diameter (mm) 130 Outer Diameter (mm) 280 Width (mm) 93 d 130 mm D 280 mm B 93 mm C 93 mm r min. 4 mm Weight 27.3 Kg Basic dynamic load rating (C) 1370 kN Basic static load rating (C0) 1220 kN (Grease) Lubrication Speed
    2217 AST 85x150x36mm Radius (min) (rs) 2.000 Self aligning ball bearings Bearing number 2217 Size (mm) 85x150x36 Brand AST Bore Diameter (mm) 85 Outer Diameter (mm) 150 Width (mm) 36 Bearing Type – double row self-aligning double row selfaligning Bore Dia (d) 85.0000 Outer Dia (D) 150.0000 Width (B) 36.0000 Radius (min) (rs) 2.000 Dynamic Load Rating (Cr) 58.500 Static Load Rating (Cor) 23.600 Max Speed
    W638/5-2RS1 SKF Basic dynamic load rating (C) 0.403 kN 5x11x5mm Deep groove ball bearings Bearing number W638/5-2RS1 Size (mm) 5x11x5 Brand SKF Bore Diameter (mm) 5 Outer Diameter (mm) 11 Width (mm) 5 d 5 mm D 11 mm B 5 mm C 5 mm d1 – mm d2 6.2 mm r1 min. 5.9 mm r2 min. 5.9 mm D1 9.9 mm D2 0.15 mm da min. 6.1 mm
      Detailed Parameters
      parameter:
      Similar products
    NKE NU356-E-MA6 cylindrical roller bearings
    Toyana NN3010 cylindrical roller bearings
    What is Toyana NN3010 cylindrical roller bearings in mechanical engineering? Manufacturing 35 mm d Service . Upload your CAD file for an -30 to +150 °C operating temperature range: instant. d 35 mm operating temperature range: -30 to +150 °C D 80 mm cage material: Steel B 1.3750 in outer ring width: 34.925 mm contact
    SQ22-RS LS Thread (G) M22×1.5 Plain bearings
    Bearing number SQ22-RS Brand LS S1 24 mm L2 12 mm L3 41 mm I 95 mm d2 27 mm d3 52 mm l1 min. 26 mm l2 max. 28 mm l3 min. 70 mm D1 30 mm D2 37 mm D3 50 mm L 109 mm L1 84 mm S2 32 mm Thread (G)
    29238 NTN r min. 2 mm 190x270x48mm Thrust roller bearings
    Bearing number 29238 Size (mm) 190x270x48 Brand NTN Bore Diameter (mm) 190 Outer Diameter (mm) 270 Width (mm) 48 d 190 mm D 270 mm T 48 mm B1 15 mm C 24 mm d1 262 mm r min. 2 mm A 104 mm D1 223 mm da min. 225 mm Da max. 245 mm