AST 22238MBKW33 spherical roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name CONSOLIDATED BEARING
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0.445
EAN 0644075134309
Product Group B04270
Enclosure Open
Precision Class ABEC 3 | ISO P6
Material – Ball Steel
Number of Bearings 1 (Single)
Contact Angle 0 Degree
Preload None
Raceway Style Not Applicable
Cage Material Bronze
Rolling Element Ball Bearing
Flush Ground No
Inch – Metric Metric
Other Features Single Row | Deep Groove | C3 Clearance
Long Description 40MM Bore; 80MM Outside Diameter; 18MM Width; Open Enclosure; ABEC 3 | ISO P6 Precision; Steel Ball
UNSPSC 31171502
Harmonized Tariff Code 8482.10.50.68
Noun Bearing
Keyword String Ball Deep Groove
Manufacturer Item Number 6208 M P/6 C/3
Weight / LBS 0.99
d 1.575 Inch | 40 Millimeter
D 3.15 Inch | 80 Millimeter
B 0.709 Inch | 18 Millimeter
    ISO 29416 M thrust roller bearings ISO 29416 M thrust roller bearings Deal is your source for OEM and accessories. 260 mm d1 We sell Genuine 500 mm D at discount prices. d1 260 mm D 500 mm B 130 mm d2 ≈ 333 mm D1 ≈ 441 mm B1 155 mm B2 ≈ 163 mm b 22.3 mm K 12