ALP208-25 KOYO Basic static load rating (C0) 17.8 kN Bearing units
image_pdf
Bearing number ALP208-25
Brand KOYO
Bore Diameter (mm) 39.6875
Width (mm) 50.8
d 39.6875 mm
A 37 mm
B1 40.5 mm
H 50.8 mm
H1 18 mm
H2 102 mm
J 140 mm
L 184 mm
L1 55 mm
N 14 mm
N1 22 mm
S 9 mm
Bolt (G) M12
Weight 1.9 Kg
Basic dynamic load rating (C) 29.1 kN
Basic static load rating (C0) 17.8 kN
NTN 562956M thrust ball bearings The online NTN 562956M thrust ball bearings parts 22,2 mm s store 55 Bore Diameter (mm) gives you immediate access to a selection 55 mm d of more than 1.4 million new, used, remanufactured. Bore Diameter (mm) 55 d 55 mm s 22,2 mm A 60 mm A1 34 mm B1 55,6 mm D1 69
FBJ 30304D tapered roller bearings Various types and sizes to accommodate your 25x52x20.6 Size (mm) FBJ 30304D tapered roller bearings requirements. Size (mm) 25x52x20.6 Bore Diameter (mm) 25 Outer Diameter (mm) 52 Width (mm) 20,6 d 25 mm D 52 mm B 20,6 mm C 20,6 mm Weight 0,177 Kg
AST AST50 44IB32 plain bearings AST AST50 44IB32 plain bearings 120 Bore Diameter (mm) with easy-to-use parts graphics, giving you the ability to check parts 120x150x16 Size (mm) availability, pricing, examine remanufactured options. Size (mm) 120x150x16 Bore Diameter (mm) 120 Outer Diameter (mm) 150 Width (mm) 16 d 120 mm D 150 mm B1 16 mm C 16 mm Angle