40TAB09DF-2NK NACHI Static Load Rating 22.700 N 40x90x20mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 40TAB09DF-2NK
Width (mm) 20
d 40 mm
D 90 mm
B 20 mm
C 20 mm
Angle (α) 60 °
r min. 1 mm
r1 min. 0.6 mm
2B 40 mm
Basic static load rating (C0) 101 kN
Enclosure Double Seal
Bore Type Cylindrical Bore
Configuration Double Row
Bore Size 40 mm
Outside Diameter 90 mm
Width 20 mm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm
r1 0.6 mm
Dynamic Load Rating 14.600 N
Static Load Rating 22.700 N
Starting Torque – Grease Lubrication 30 N·cm
Da1 68.5 mm
Da2 79.9 mm
da1 67.2 mm
da2 57.2 mm
SNR R155.64 wheel bearings Find the discount SNR R155.64 wheel bearings online you need . We offer … If you check out our large selection of SNR R155.64 wheel bearings 28 mm A once . A 28 mm A2 35 mm B 34.8 mm A5 17.4 mm B1 44.3 mm d 25.4 mm d1 37.4 mm E 22 mm
SKF LBCT 16 A linear bearings offers a SKF LBCT 16 A linear bearings selection of Genuine at Wholesale Prices. 0.0 Inventory We are a SKF LBCT 16 A linear bearings Certified Parts Retailer Inventory 0.0 Manufacturer Name ISOSTATIC INDUSTRIES Minimum Buy Quantity N/A Weight 0 EAN 0846802049751 Product Group B04264 Profile Bushing With Flange Material Description Oil Impregnated Sintered Bronze
KOYO SV 6001 ZZST deep groove ball bearings Our 100x215x47 Size (mm) highly-skilled and factory-trained service experts have the resources to help you with all your KOYO SV 6001 ZZST deep groove ball bearings needs – including routine maintenance, major repairs, warranty service, and equipment inspections. Size (mm) 100x215x47 Bore Diameter (mm) 100 Outer Diameter (mm) 215 Width (mm) 47 d 100 mm