40TAB09DB NACHI 40x90x20mm Fillet Radius/Chamfer 1 mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 40TAB09DB
Size (mm) 40x90x20
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 40
Outer Diameter (mm) 90
Width (mm) 20
d 40 mm
D 90 mm
B 20 mm
C 20 mm
Angle (α) 60 °
r min. 1 mm
r1 min. 0.6 mm
2B 40 mm
Weight 0.62 Kg
Basic dynamic load rating (C) 65 kN
Basic static load rating (C0) 101 kN
Bore Type Cylindrical Bore
Enclosure Open
Configuration Double Row
Bore Size 40 mm
Outside Diameter 90 mm
Width 20 mm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm
r1 0.6 mm
Starting Torque – Grease Lubrication 30 N·cm
Dynamic Load Rating 65.000 N
Static Load Rating 101.000 N
Limiting Speed – Grease 3.150 rpm
Limiting Speed – Oil 4.000 rpm
da1 (min) 67.2 mm
da2 (min) 57.2 mm
Da1 (max) 67 mm
Da2 (max) 78.4 mm