40TAB09DB-2NK NACHI 40x90x20mm Da1 68.5 mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 40TAB09DB-2NK
Width (mm) 20
d 40 mm
D 90 mm
B 20 mm
C 20 mm
Angle (α) 60 °
r min. 1 mm
r1 min. 0.6 mm
2B 40 mm
Basic static load rating (C0) 101 kN
Enclosure Double Seal
Configuration Double Row
Bore Type Cylindrical Bore
Bore Size 40 mm
Outside Diameter 90 mm
Width 20 mm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm
r1 0.6 mm
Dynamic Load Rating 14.600 N
Static Load Rating 22.700 N
Limiting Speed – Oil 2.200 rpm
Starting Torque – Grease Lubrication 30 N·cm
Da1 68.5 mm
Da2 79.9 mm
da1 67.2 mm
da2 57.2 mm
KOYO LM961548/LM961510 tapered roller bearings We Provide Extensive 1.6250 in roller diameter: KOYO LM961548/LM961510 tapered roller bearings Selection And Competitive Wholesale Pricing. roller diameter: 1.6250 in head type: Hex roller width: 0.8750 in thread size: 7/8-14 stud diameter: 0.8750 in radial dynamic load capacity: 5013 lbs stud length: 1.5000 in radial static load capacity: 6519 lbs roller shape: Flat manufacturer
INA GE 70 HO-2RS plain bearings INA GE 70 HO-2RS plain bearings SEARCH – Whether it’s agriculture or construction equipment 26x32x19.8 Size (mm) your working on, Has the you need. Size (mm) 26x32x19.8 Bore Diameter (mm) 26 Outer Diameter (mm) 32 Width (mm) 19,8 Fw 26 mm Ew 32 mm B 19,8 mm Lw 15.8 mm Weight 0,03 Kg Basic dynamic
AST AST090 3225 plain bearings What is AST AST090 3225 plain bearings in mechanical engineering? 100 Bore Diameter (mm) Manufacturing Service . Upload your CAD file for an instant. Bore Diameter (mm) 100 Outer Diameter (mm) 150 d 100 mm d1 103 mm D 150 mm D1 150 mm T 40,9 mm
SKF SY 1.1/2 PF/AH bearing units How do 1.5000 in d you find the SKF SY 1.1/2 PF/AH bearing units specification? Manufacturers Two-Bolt Base mounting: Online Free check! mounting: Two-Bolt Base B 2-41/64 in d 1.5000 in radial dynamic load capacity: 6590 lbf bore type: Round radial static load capacity: 4020 lbf base to bore centerline: 2.3125 in base width: 2-5/8
SKF 71920 ACE/HCP4AL angular contact ball bearings Online shopping SKF 71920 ACE/HCP4AL angular contact ball bearings from a great selection at Store. 9 Bore Diameter (mm) … 9x16x16 Size (mm) Accessories. Size (mm) 9x16x16 Bore Diameter (mm) 9 Outer Diameter (mm) 16 Width (mm) 16 Fw 9 mm D 16 mm C 16 mm r5 min. 0,3 mm Weight 0,015 Kg Basic