35TAB07DB NACHI r1 0.6 mm 35x72x15mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 35TAB07DB
Size (mm) 35x72x15
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 35
Outer Diameter (mm) 72
Width (mm) 15
d 35 mm
D 72 mm
B 15 mm
C 15 mm
Angle (α) 60 °
r min. 1 mm
r1 min. 0.6 mm
2B 30 mm
Weight 0.29 Kg
Basic dynamic load rating (C) 32.5 kN
Basic static load rating (C0) 54.3 kN
Bore Type Cylindrical Bore
Enclosure Open
Configuration Double Row
Bore Size 35 mm
Outside Diameter 72 mm
Width 15 mm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm
r1 0.6 mm
Starting Torque – Grease Lubrication 25 N·cm
Dynamic Load Rating 32.500 N
Static Load Rating 54.300 N
Limiting Speed – Grease 3.750 rpm
Limiting Speed – Oil 5.000 rpm
da1 (min) 56.2 mm
da2 (min) 49.7 mm
Da1 (max) 56 mm
Da2 (max) 63.4 mm