35TAB07-2NK NACHI Static Load Rating 54.300 N 35x72x15mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 35TAB07-2NK
Size (mm) 35x72x15
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 35
Outer Diameter (mm) 72
Width (mm) 15
d 35 mm
D 72 mm
B 15 mm
C 15 mm
Angle (α) 60 °
r min. 1 mm
r1 min. 0.6 mm
Weight 0.29 Kg
Basic dynamic load rating (C) 32.5 kN
Basic static load rating (C0) 54.3 kN
Bore Type Cylindrical Bore
Enclosure Double Seal
Configuration Single Row
Bore Size 35 mm
Outside Diameter 72 mm
Width 15 mm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm
r1 0.6 mm
2B 30 mm
Dynamic Load Rating 32.500 N
Static Load Rating 54.300 N
Limiting Speed – Oil 2.600 rpm
Starting Torque – Grease Lubrication 25 N·cm
Da1 57.5 mm
Da2 64.9 mm
da1 56.2 mm
da2 49.7 mm
ISB RB 19025 thrust roller bearings are a 49.2 mm B few brands you will find in our inventory. Find ISB RB 19025 thrust roller bearings to 54 mm A see what’s in stock! A 54 mm A1 35 mm B 49.2 mm d 41.28 mm G M6x1 H 52.4 mm H1 18.4 mm H2 106.4 mm J 151.5 mm L
SKF NJ 215 ECJ thrust ball bearings SKF NJ 215 ECJ thrust ball bearings, Units and Housings CAD models , Manufacturing 240x360x37 Size (mm) Service . 240 Bore Diameter (mm) Get Your Free. Size (mm) 240x360x37 Bore Diameter (mm) 240 Outer Diameter (mm) 360 Width (mm) 37 d 240 mm D 360 mm B 37 mm C 37 mm r min. 2,1