30TAB06DB NACHI Dynamic Load Rating 29.900 N 30x62x15mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 30TAB06DB
Size (mm) 30x62x15
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 30
Outer Diameter (mm) 62
Width (mm) 15
d 30 mm
D 62 mm
B 15 mm
C 15 mm
Angle (α) 60 °
r min. 1 mm
r1 min. 0.6 mm
2B 30 mm
Weight 0.21 Kg
Basic dynamic load rating (C) 29.9 kN
Basic static load rating (C0) 46.4 kN
Bore Type Cylindrical Bore
Enclosure Open
Configuration Double Row
Bore Size 30 mm
Outside Diameter 62 mm
Width 15 mm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm
r1 0.6 mm
Starting Torque – Grease Lubrication 20 N·cm
Dynamic Load Rating 29.900 N
Static Load Rating 46.400 N
Limiting Speed – Grease 4.650 rpm
Limiting Speed – Oil 6.000 rpm
da1 (min) 46.2 mm
da2 (min) 39.7 mm
Da1 (max) 46 mm
Da2 (max) 53.4 mm
SKF 387/382 A tapered roller bearings Shop SKF 387/382 A tapered roller bearings Bearing Rebuild Kit kit type: huge online discount inventory. QM series: and Import machinery parts your car needs with Free Shipping and Free Extended Warranty. kit type: Bearing Rebuild Kit series: QM d 4.4375 in manufacturer upc number: 883450027694 insert bearing type: Spherical Roller