30TAB06DB-2NK NACHI 30x62x15mm Fillet Radius/Chamfer 1 mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number 30TAB06DB-2NK
Size (mm) 30x62x15
Brand NACHI
Bore Diameter (mm) 30
Outer Diameter (mm) 62
Width (mm) 15
d 30 mm
D 62 mm
B 15 mm
C 15 mm
Angle (α) 60 °
r min. 1 mm
r1 min. 0.6 mm
2B 30 mm
Weight 0.21 Kg
Basic dynamic load rating (C) 29.9 kN
Basic static load rating (C0) 46.4 kN
Enclosure Double Seal
Configuration Double Row
Bore Type Cylindrical Bore
Bore Size 30 mm
Outside Diameter 62 mm
Width 15 mm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm
r1 0.6 mm
Dynamic Load Rating 6.700 N
Static Load Rating 10.400 N
Limiting Speed – Oil 3.250 rpm
Starting Torque – Grease Lubrication 20 N·cm
Da1 47.5 mm
Da2 54.9 mm
da1 46.2 mm
da2 39.7 mm
ISO 39573/39520 tapered roller bearings ISO 39573/39520 tapered roller bearings Engineering Calculator 42x55x36 Size (mm) , Manufacturing 55 Outer Diameter (mm) Service . Get Your Free. Size (mm) 42x55x36 Bore Diameter (mm) 42 Outer Diameter (mm) 55 Width (mm) 36 Fw 42 mm D 55 mm C 36 mm r min. 0,6 mm Da max. 51 mm Weight 0,2 Kg
AST AST40 F08055 plain bearings Shop 2.1250 in d AST AST40 F08055 plain bearings huge online discount inventory. and Import machinery parts your car needs 3.7500 in slot spacing: with Free Shipping and Free Extended Warranty. d 2.1250 in overall length: 6-3/4 in slot spacing: 3.7500 in overall height: 5-3/4 in slot width: 1.0625 in lubrication type: Lubrication Fitting unit