294/950-E-MB FAG 950x1600x390mm nG 290 1/min / Limiting speed Thrust roller bearings
image_pdf
Bearing number 294/950-E-MB
Size (mm) 950x1600x390
Brand FAG
Bore Diameter (mm) 950
Outer Diameter (mm) 1600
Width (mm) 390
d 950 mm
D 1600 mm
T 390 mm
A 546 mm
D1 1211 mm
Da max 1241 mm
Db min 1635 mm
d1 1470 mm
da min 1372 mm
db max 1022 mm
ra max 15 mm
rmin 15 mm
T1 188 mm
T2 140 mm
T3 256 mm
T4 290 mm