294/900-E1-MB INA 900x1520x372mm Db min. 1 555 mm Thrust roller bearings
image_pdf
Bearing number 294/900-E1-MB
Size (mm) 900x1520x372
Brand INA
Bore Diameter (mm) 900
Outer Diameter (mm) 1520
Width (mm) 372
d 900 mm
D 1 520 mm
T 372 mm
T1 186 mm
T2 147 mm
d1 1 405 mm
r min. 15 mm
A 518 mm
D1 1 137 mm
da min. 1 215 mm
Da max. 1 345 mm
db max. 969 mm
Db min. 1 555 mm
ra max. 12 mm
Weight 2 740 Kg
Basic dynamic load rating (C) 25 500 kN
Basic static load rating (C0) 120 000 kN
Reference speed 168 r/min
SKF 89418M thrust roller bearings Shop SKF 89418M thrust roller bearings huge online discount inventory. and Import machinery parts your car needs with 130 mm d Free Shipping and 230 mm D Free Extended Warranty. 80 mm B d 130 mm D 230 mm B 80 mm rs (min) 3 mm Dynamic (Cr) 6 mm Static (Cor) 11.1 mm Pu